Święto Błogosławionego Euzebiusza

Święto Błogosławionego Euzebiusza

W piątek 20.01.2023 obchodziliśmy święto błogosławionego Euzebiusza, założyciela naszego zakonu. Był on inicjatorem powstania klasztoru pustelników, z którego w późniejszym czasie uformowała się nasza wspólnota. Od początku w ich życiu bardzo mocno zarysowała się duchowość Krzyża. Właśnie do tego tematu nawiązał w homilii o. Piotr Oleś, który celebrował wieczorną Eucharystię o godzinie 19:00.... czytaj dalej »

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Królowa Pustelników oraz Matka i Opiekunka Zakonu – to dwa tytuły odnoszące się do Maryi, związane z naszą duchowością. W poniedziałek obchodziliśmy święto dla uczczenia Bożej Matki, którą czcimy szczególnie pod tymi dwoma wezwaniami. Podczas wieczornej Mszy świętej, której przewodniczył ojciec Paweł Przygodzki, usłyszeliśmy w wygłoszonej przez niego homilii rozważanie na temat dwóch wezwań,... czytaj dalej »

Pawełki 2023

Pawełki 2023

W niedzielę 15.01.2023 obchodziliśmy uroczystość Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Z tej okazji, podczas nieszporów o godzinie 16:50 odnowiliśmy nasze śluby zakonne. Uroczystą Eucharystię o godzinie 17:30 odprawiał opat Mogiły, o. Adrian Mróz. W homilii uświadomił nam, że Boża Dziecina może przemienić życie każdego człowieka. Znacząco odniósł się również do bogatej historii naszego zakonu.... czytaj dalej »

Styczniowy Dzień Skupienia

Styczniowy Dzień Skupienia

W sobotę 14.01.2023 roku przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził dla nas ks. Marcin Godawa. W swoich rozważaniach poruszył ważne dla nas tematy modlitwy i ciszy. Podczas wieczornej Eucharystii w homilii poruszył wiele tematów, które w ostateczności spuentował krótkim wezwaniem: idź za Jezusem! Zachęceni Jego słowami pragniemy więc każdą chwilę naszego życia przeżywać z naszym... czytaj dalej »

Niepokalana 2022

Niepokalana 2022

W zeszły czwartek, 8 grudnia, obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszego seminarium. W Eucharystii o godzinie 11, która odbyła się w kaplicy seminaryjnej przewodniczył ojciec generał naszego zakonu, Arnold Chrapkowski. W homilii, opierając się na liście apostolskim papieża Franciszka „Desiderio desideravi”, poruszył on temat Maryi w życiu... czytaj dalej »

Adwentowy Dzień Skupienia

Adwentowy Dzień Skupienia

Siódmego grudnia  w naszej wspólnocie dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Łukasz Filipiuk, obecnie przebywający na Skałce. W swoich rozważaniach opierał się głównie na tekstach liturgii tego dnia. Głównym tematem omawianych fragmentów biblijnych było zmęczenie – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. W czasie homilii, podczas Eucharystii o godzinie 19 mogliśmy usłyszeć, że... czytaj dalej »

Listopadowy Dzień Skupienia

Listopadowy Dzień Skupienia

Tegoroczny Dzień Niepodległości był dla nas okazją do wspólnego dnia skupienia, który poprowadził dla nas ks. Stanisław Gańczorz. O godzinie 18:30 celebrowaliśmy uroczyste nieszpory, a po nich Eucharystię, której przewodniczył nasz rekolekcjonista. W homilii udzielał nam mądrych rad, jak być dobrym kapłanem w dzisiejszym świecie. Po Mszy świętej udaliśmy się na wały Wisły, aby obejrzeć... czytaj dalej »

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Tradycją ubiegłych lat, 1. Listopada wspólnie przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. O godzinie 9:00 odbyła się Eucharystia, której przewodniczył o. Paweł Przygodzki, a po południu o godzinie 16:30 odprawialiśmy uroczyste nieszpory, po których udaliśmy się na procesję z wypominkami. Wspólna modlitwa zakończyła się w krypcie zasłużonych. Następnego dnia obchodziliśmy wspomnienie... czytaj dalej »

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Jak co roku, w wigilię wspomnienia św. siostry Faustyny, udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas wieczornej Eucharystii, której przewodniczył o. Marek Tomczyk, zawierzyliśmy całe nasze seminarium oraz wszystkich wykładowców i pracowników związanych z naszym instytutem. Ojciec duchowny, Piotr Oleś, podczas homilii, w której nawiązywał do życia Marii... czytaj dalej »

Przyjęcie braci I kursu do wspólnoty

Przyjęcie braci I kursu do wspólnoty

3 października przyjęliśmy do grona seminaryjnego pięciu braci, którzy przybyli do Krakowa po odbyciu rocznego nowicjatu w Leśniowie. Zostali oni w sposób uroczysty włączeni do naszej wspólnoty, podczas nieszporów, którym przewodniczył nasz prefekt, o. Paweł Przygodzki. Życzymy naszym nowym współbraciom wielu łask Bożych na drodze przygotowania do kapłaństwa, a wszystkich prosimy o modlitwę w... czytaj dalej »

Gaudeamus Igitur A.D 2022/2023

Gaudeamus Igitur A.D 2022/2023

W ubiegłą sobotę rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2022/2023. Mszy świętej o godzinie 9:00 przewodniczył ojciec generał naszego zakonu, Arnold Chrapkowski. Następnie przenieśliśmy się do auli seminaryjnej, by uczestniczyć w dalszej części programu. Po odśpiewaniu hymnu "Gaude Mater Polonia" w wykładzie inauguracyjnym dra hab. Marka Kowalskiego usłyszeliśmy szczegółowy życiorys Jana Długosza ze... czytaj dalej »

Odpust na Skałce 2022

Odpust na Skałce 2022

W miniony czwartek przeżywaliśmy w naszej wspólnocie uroczystość świętych Archaniołów, spośród których święty Michał jest patronem naszej bazyliki. Całość obchodów została otwarta musicalem skomponowanym przez o. Ireneusza Wybraniaka pt. "Mały Anielski Musical". Eucharystia o godzinie 19:00, której przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, była jednocześnie zakończeniem tegorocznych... czytaj dalej »

550-lecie paulinów na Skałce

550-lecie paulinów na Skałce

W ubiegłą środę obchodziliśmy rocznicę 550 lat od fundacji paulinów na Skałce. Eucharystii o godzinie 17:00 przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który w swojej homilii licznie nawiązywał do historii związanej z założeniem naszego krakowskiego klasztoru. Po uroczystościach, na dziedzińcu przed bazyliką, nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy dotyczącej naszej 550-letniej obecności w skałecznym... czytaj dalej »

Dzień Dziecka

Dzień Dziecka

W środę 1 czerwca obchodziliśmy na Skałce kolejny Dzień Dziecka. Rozpoczęliśmy Mszą Świętą o godz. 10:00, której przewodniczył o. Mariusz Tabulski. Homilię wygłosił br. dk. Patryk Mazgaj, który zachęcał, abyśmy przestali myśleć, że musimy zasłużyć w jakiś sposób na miłość Boga, ale by z miłości do Niego wypływały wszystkie dobre uczynki, które spełniamy. Bezpośrednio po Eucharystii na... czytaj dalej »

Święcenia kapłańskie

Święcenia kapłańskie

W ubiegłą sobotę przeżywaliśmy w naszej wspólnocie święcenia kapłańskie naszych braci z kursu VI.  Kapłanami stali się: br. dk. Paweł Gliniak, br. dk. Przemysław Pelikan, br. dk. Tadeusz Iwaszczyszyn oraz br. dk. Luka Madunić. Eucharystii w bazylice jasnogórskiej o godz. 10:00 przewodniczył abp Wacław Depo, który w homilii nakreślił, czym jest powołanie kapłańskie. Podkreślił, że zdanie z... czytaj dalej »