Śluby Wieczyste 2023

Śluby Wieczyste 2023

Wczoraj dziewięciu naszych braci złożyło profesję wieczystą, ślubując czystość, ubóstwo i posłuszeństwo aż do śmierci. Wdzięczni za ich świadectwo zachowajmy ich w modlitewnej pamięci! czytaj dalej »

Święty Józef 2023

Święty Józef 2023

W sobotę, 18 marca nasza wspólnota przeżywała dzień skupienia przed uroczystością św. Józefa. Słowem Bożym karmił nas o. Marek Donaj OSA, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej, na terenie której leży nasze seminarium. Ojciec proboszcz przypomniał nam m.in. o tym, że również dziś Jezus „wydaje się w nasze ręce”, a zamykając swoje rozważania podczas Mszy Świętej, zaprosił nas, abyśmy... czytaj dalej »

Święto Błogosławionego Euzebiusza

Święto Błogosławionego Euzebiusza

W piątek 20.01.2023 obchodziliśmy święto błogosławionego Euzebiusza, założyciela naszego zakonu. Był on inicjatorem powstania klasztoru pustelników, z którego w późniejszym czasie uformowała się nasza wspólnota. Od początku w ich życiu bardzo mocno zarysowała się duchowość Krzyża. Właśnie do tego tematu nawiązał w homilii o. Piotr Oleś, który celebrował wieczorną Eucharystię o godzinie 19:00.... czytaj dalej »

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników

Królowa Pustelników oraz Matka i Opiekunka Zakonu – to dwa tytuły odnoszące się do Maryi, związane z naszą duchowością. W poniedziałek obchodziliśmy święto dla uczczenia Bożej Matki, którą czcimy szczególnie pod tymi dwoma wezwaniami. Podczas wieczornej Mszy świętej, której przewodniczył ojciec Paweł Przygodzki, usłyszeliśmy w wygłoszonej przez niego homilii rozważanie na temat dwóch wezwań,... czytaj dalej »

Pawełki 2023

Pawełki 2023

W niedzielę 15.01.2023 obchodziliśmy uroczystość Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Z tej okazji, podczas nieszporów o godzinie 16:50 odnowiliśmy nasze śluby zakonne. Uroczystą Eucharystię o godzinie 17:30 odprawiał opat Mogiły, o. Adrian Mróz. W homilii uświadomił nam, że Boża Dziecina może przemienić życie każdego człowieka. Znacząco odniósł się również do bogatej historii naszego zakonu.... czytaj dalej »

Styczniowy Dzień Skupienia

Styczniowy Dzień Skupienia

W sobotę 14.01.2023 roku przeżywaliśmy dzień skupienia, który poprowadził dla nas ks. Marcin Godawa. W swoich rozważaniach poruszył ważne dla nas tematy modlitwy i ciszy. Podczas wieczornej Eucharystii w homilii poruszył wiele tematów, które w ostateczności spuentował krótkim wezwaniem: idź za Jezusem! Zachęceni Jego słowami pragniemy więc każdą chwilę naszego życia przeżywać z naszym... czytaj dalej »

Niepokalana 2022

Niepokalana 2022

W zeszły czwartek, 8 grudnia, obchodziliśmy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, patronki naszego seminarium. W Eucharystii o godzinie 11, która odbyła się w kaplicy seminaryjnej przewodniczył ojciec generał naszego zakonu, Arnold Chrapkowski. W homilii, opierając się na liście apostolskim papieża Franciszka „Desiderio desideravi”, poruszył on temat Maryi w życiu... czytaj dalej »

Adwentowy Dzień Skupienia

Adwentowy Dzień Skupienia

Siódmego grudnia  w naszej wspólnocie dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Łukasz Filipiuk, obecnie przebywający na Skałce. W swoich rozważaniach opierał się głównie na tekstach liturgii tego dnia. Głównym tematem omawianych fragmentów biblijnych było zmęczenie – zarówno w wymiarze fizycznym, jak i duchowym. W czasie homilii, podczas Eucharystii o godzinie 19 mogliśmy usłyszeć, że... czytaj dalej »

Listopadowy Dzień Skupienia

Listopadowy Dzień Skupienia

Tegoroczny Dzień Niepodległości był dla nas okazją do wspólnego dnia skupienia, który poprowadził dla nas ks. Stanisław Gańczorz. O godzinie 18:30 celebrowaliśmy uroczyste nieszpory, a po nich Eucharystię, której przewodniczył nasz rekolekcjonista. W homilii udzielał nam mądrych rad, jak być dobrym kapłanem w dzisiejszym świecie. Po Mszy świętej udaliśmy się na wały Wisły, aby obejrzeć... czytaj dalej »

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Tradycją ubiegłych lat, 1. Listopada wspólnie przeżywaliśmy uroczystość Wszystkich Świętych. O godzinie 9:00 odbyła się Eucharystia, której przewodniczył o. Paweł Przygodzki, a po południu o godzinie 16:30 odprawialiśmy uroczyste nieszpory, po których udaliśmy się na procesję z wypominkami. Wspólna modlitwa zakończyła się w krypcie zasłużonych. Następnego dnia obchodziliśmy wspomnienie... czytaj dalej »

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Zawierzenie Bożemu Miłosierdziu 2022

Jak co roku, w wigilię wspomnienia św. siostry Faustyny, udaliśmy się z pielgrzymką do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Podczas wieczornej Eucharystii, której przewodniczył o. Marek Tomczyk, zawierzyliśmy całe nasze seminarium oraz wszystkich wykładowców i pracowników związanych z naszym instytutem. Ojciec duchowny, Piotr Oleś, podczas homilii, w której nawiązywał do życia Marii... czytaj dalej »

Przyjęcie braci I kursu do wspólnoty

Przyjęcie braci I kursu do wspólnoty

3 października przyjęliśmy do grona seminaryjnego pięciu braci, którzy przybyli do Krakowa po odbyciu rocznego nowicjatu w Leśniowie. Zostali oni w sposób uroczysty włączeni do naszej wspólnoty, podczas nieszporów, którym przewodniczył nasz prefekt, o. Paweł Przygodzki. Życzymy naszym nowym współbraciom wielu łask Bożych na drodze przygotowania do kapłaństwa, a wszystkich prosimy o modlitwę w... czytaj dalej »

Gaudeamus Igitur A.D 2022/2023

Gaudeamus Igitur A.D 2022/2023

W ubiegłą sobotę rozpoczęliśmy nowy rok akademicki 2022/2023. Mszy świętej o godzinie 9:00 przewodniczył ojciec generał naszego zakonu, Arnold Chrapkowski. Następnie przenieśliśmy się do auli seminaryjnej, by uczestniczyć w dalszej części programu. Po odśpiewaniu hymnu "Gaude Mater Polonia" w wykładzie inauguracyjnym dra hab. Marka Kowalskiego usłyszeliśmy szczegółowy życiorys Jana Długosza ze... czytaj dalej »

Odpust na Skałce 2022

Odpust na Skałce 2022

W miniony czwartek przeżywaliśmy w naszej wspólnocie uroczystość świętych Archaniołów, spośród których święty Michał jest patronem naszej bazyliki. Całość obchodów została otwarta musicalem skomponowanym przez o. Ireneusza Wybraniaka pt. "Mały Anielski Musical". Eucharystia o godzinie 19:00, której przewodniczył ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, była jednocześnie zakończeniem tegorocznych... czytaj dalej »

550-lecie paulinów na Skałce

550-lecie paulinów na Skałce

W ubiegłą środę obchodziliśmy rocznicę 550 lat od fundacji paulinów na Skałce. Eucharystii o godzinie 17:00 przewodniczył abp Marek Jędraszewski, który w swojej homilii licznie nawiązywał do historii związanej z założeniem naszego krakowskiego klasztoru. Po uroczystościach, na dziedzińcu przed bazyliką, nastąpiło oficjalne otwarcie wystawy dotyczącej naszej 550-letniej obecności w skałecznym... czytaj dalej »