Październikowy dzień skupienia 2020

Październikowy dzień skupienia 2020

Szesnastego października odbył się pierwszy powakacyjny dzień skupienia, który poprowadził dla nas o. Adam Policha OP. W swoich konferencjach poruszył on temat ślubów zakonnych oraz temat współczesnej wizji Kościoła, odwoływał się do Biblii, pism św. Katarzyny ze Sieny; także ubogacił nas swoimi doświadczeniami, które przeżywa jako młody kapłan. Ostatnim wydarzeniem, które nas wspólnie... czytaj dalej »

Zawierzenie Bożemu miłosierdziu

Zawierzenie Bożemu miłosierdziu

W przeddzień wspomnienia św. Faustyny Kowalskiej nasza wspólnota seminaryjna – jak to bywa co roku – udała się na pielgrzymkę do sanktuarium w Łagiewnikach. O godzinie 18:30 rozpoczęliśmy nabożeństwo październikowe, po którym nastąpiła celebracja Najświętszej Eucharystii pod przewodnictwem o. rektora Mariusza Tabulskiego. Homilię wygłosił o. prefekt Paweł Przygodzki, który w nawiązaniu do... czytaj dalej »

GADEAMUS IGITUR A.D. 2020

GADEAMUS IGITUR A.D. 2020

Pierwszego października został zainagurowany nowy rok akademicki. Na uroczystość przybyli m.in. o. Arnold Chrapkowski – generał zakonu, o. Ryszard Dec i o. Piotr Łoza – definitorzy generalni, o. Bartłomiej Maziarka – sekretarz generalny, ks. dr hab. Jan Dziedzic – dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII, ojcowie i księża profesorowie oraz wykładowcy i dobrodzieje. Mszy Świętej przewodniczył N.O.... czytaj dalej »

Przyjęcie neoprofesów

Przyjęcie neoprofesów

Przyjęcie neoprofesów We wspomnienie św. Hieronima 30 września do naszej seminaryjnej wspólnoty zostało przyjętych dziewięciu nowych braci alumnów pierwszego kursu. Uroczysty akt odbył się podczas nieszporów, którym przewodniczył o. rektor dr Mariusz Tabulski. Po odśpiewaniu hymnu do św. Pawła I Pustelnika, patriarchy naszej rodziny zakonnej,  przełożony odmówił specjalną modlitwę,... czytaj dalej »

Anielski odpust

Anielski odpust

Co roku 29 września w Kościele katolickim przeżywamy święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, u nas na Skałce jest to odpust, ponieważ naszej bazylice patronuje pierwszy z nich, Michał, książę aniołów i archaniołów. Suma odbyła się o godzinie 19:00 i zgromadziła liczne grono wiernych. Wspólnie z nami modlili się członkowie naszego dekanatu na czele z dziekanem; ojcowie, bracia i... czytaj dalej »

Wielki powrót

Wielki powrót

Po długim czasie wakacyjnym wróciliśmy do Krakowa, aby dalej kontynuować tok nauki; dla niektórych będzie to dopiero pierwszy rok studiów. Zregenerowani duchowo i fizycznie po odbytym odpoczynku oraz rekolekcjach jesteśmy gotowi na kolejne wyzwania. W dzień powrotu późnym wieczorem wybraliśmy braci do rady seminaryjnej. Seniorem został br. Marcin Śpiewak, jego zastępcą br. Sylwester Guss, a... czytaj dalej »

Święcenia prezbiteratu 2020

Święcenia prezbiteratu 2020

W zeszłą sobotę nasi współbracia, którzy niedawno ukończyli formację seminaryjną i praktyki diakońskie, przyjęli święcenia ordynacji w stopniu prezbiteratu. Wiele lat przygotowywali się do tego ważnego wydarzenia, jakim jest wejście w posługę kapłańską. Teraz będą udzielali ludziom potrzebnych sakramentów (zwłaszcza na co dzień Eucharystii oraz sakramentu pokuty i pojednania) i służyli im jako... czytaj dalej »

Majowy dzień skupienia

Majowy dzień skupienia

W tym miesiącu poświęconym Bogarodzicy przeżywaliśmy kolejny dzień skupienia. Tym razem przewodził mu ks. Dominik Chmielewski, wielki czciciel Maryi, znany duszpasterz, autor wielu pozycji książkowych. W pierwszej konferencji mówił nam o wartości Eucharystii, a przez to również o wielkości kapłaństwa, do którego się przygotowujemy. Wspominał, iż to zadanie jest tak ważne, że demon ze... czytaj dalej »

Święcenia diakonatu 2020

Święcenia diakonatu 2020

Przyjmij Chrystusową Ewangelię, której głosicielem się stałeś; wierz w to, co będziesz czytać, nauczaj tego, w co uwierzysz, i pełnij to, czego będziesz nauczać. Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika jest zawsze dla naszej wspólnoty wyjątkowym wydarzeniem. Każdego roku tego dnia w zakonie przeżywamy święcenia diakonatu naszych współbraci; tym razem wyświęconych... czytaj dalej »

Nowy Vox Eremi

Nowy Vox Eremi

Z naddunajskich lasów, węgierskich pustelni, skalnych zaciszy wyłonił się w końcu kolejny Vox Eremi . Ponieważ w tym roku obchodzimy 750. rocznicę odejścia do Pana bł. Euzebiusza, założyciela naszego zakonu, postanowiliśmy poświęcić nowy numer właśnie jemu. Ten jubileusz jest dla nas bardzo ważnym wydarzeniem; nadaje on odpowiednie tory naszemu życiu, modlitwie i dziełom ewangelizacyjnym.... czytaj dalej »

Triduum Paschalne 2020

Triduum Paschalne 2020

Życie każdego człowieka składa się z pewnych szczególnych momentów. Zazwyczaj są one określone konkretną datą czy tytułem. Często też pragniemy przeżywać je w gronie najbliższych nam osób, a i niejednokrotnie dzielimy się relacją z nich w świecie wirtualnej społeczności. Czynimy tak, aby podkreślić ich znaczenie, wyróżnić je spośród rutyny dnia codziennego, gdyż są dla nas po prostu ważne. Tak... czytaj dalej »

Śluby wieczyste 2020

Śluby wieczyste 2020

Śluby wieczyste W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego na Mszy Świętej o godz. 21:30 sześciu naszych braci przyjęło swoją wieczystą profesję zakonną na Jasnej Górze. Wydarzenie przebiegało w innych okolicznościach niż zwykle, zazwyczaj mogliśmy towarzyszyć naszym współbraciom wraz z ich rodzinami, znajomymi i ojcami; tym razem, przez panującą pandemię, było inaczej, na Eucharystii... czytaj dalej »

Posługi 2020

Posługi 2020

Kolejny krok do kapłaństwa czyli przyjęcie posług lektoratu i akolitatu Uroczystość św. Józefa stanowi szczególny dzień w ciągu całego cyklu liturgicznego, gdyż skupia naszą uwagę na oblubieńcu Najświętszej Maryi Panny i zachęca do refleksji nad jego rolą w historii zbawienia. W naszym seminarium dodatkową wartość temu wydarzeniu nadaje udzielenie posług lektoratu i akolitatu braciom... czytaj dalej »

Marcowy dzień skupienia

Marcowy dzień skupienia

Osiemnastego marca do naszej wspólnoty konwentualno-seminaryjnej zaprosiliśmy opata benedyktynów z Tyńca o. dr. Szymona Hiżyckiego, wykładowcę i współredaktora znanych pozycji literackich o treści monastycznej. Chętnie odpowiadając na nasze zaproszenie, poprowadził dla nas dzień skupienia. Pierwsza konferencja, którą wygłosił do nas w czasie porannej Eucharystii, dotyczyła głównie czytań z... czytaj dalej »

"Bazylika stacyjna"

"Bazylika stacyjna"

Skałka – kościół stacyjny Dziewiątego marca mieliśmy zaszczyt gościć w naszej bazylice ks. abp. Marka Jędraszewskiego, okazję ku temu stworzyło wyznaczenie Skałki na jeden z kościołów stacyjnych w Krakowie, co miało też miejsce w zeszłym roku. Wspólnie zgromadziliśmy się na wieczornej Eucharystii o godz. 19:00. Metropolita w skierowanym do nas słowie dużo mówił o św. Klemensie –... czytaj dalej »