Pielgrzymka do Kalisza

Pielgrzymka do Kalisza

Dnia 16 października nasza wspólnota seminaryjna, na czele z o. rektorem Mariuszem Tabulskim, udała się na pielgrzymkę do Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. W trakcie podróży,
o.  Samuel Karwacki wygłosił konferencję starając się przybliżyć nam wartość i siłę nabożeństwa do Opiekuna Pana Jezusa. Podkreślał on, że św. Józef jest szczególnym patronem na współczesne czasy, które wypierają i niszczą chrześcijanie korzenie, atakując tradycyjne wartości rodzinne.  

Po dotarciu na miejsce zostaliśmy powitani przez kustosza – ks. Jacka Plotę, który opowiedział nam historię cudownego obrazu Świętej Rodziny oraz samego sanktuarium. Podczas Eucharystii o godz. 12:00 generał Zakonu Paulinów, o. Arnold Chrapkowski, uroczystym aktem zawierzył cały nasz zakon oraz seminarium opiece św. Józefa.  

Następnie, pod opieką ks. Jarosława Powąskiego, udaliśmy się do kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności znajdującej się w podziemiach bazyliki. Przedstawił on nam najważniejsze wydarzenia dotyczące powstania tego miejsca oraz historię kilku księży, którzy przeżyli obóz w Dachau. Ponadto ks. Jarosław oprowadził nas również po katedrze św. Mikołaja oraz sanktuarium Serca Jezusa Miłosiernego w Kaliszu. Wracając do Krakowa odwiedziliśmy sanktuarium Miłosiernego Jezusa Pięciorańskiego w Wieruszowie, którym opiekują się nasi współbracia w paulińskim powołaniu.