Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika

Uroczystość św. Stanisława biskupa i męczennika

Jak co roku, w pierwszą niedzielę po 8 maja, wraz z Kościołem krakowskim i gośćmi z całej Polski obchodziliśmy zewnętrzną uroczystość św. Stanisława. Wyjątkiem był poprzednik rok, kiedy pandemia uniemożliwiła świętowanie tego dnia na większą skalę.

Uroczysta Msza Święta rozpoczęła się o godz. 10:00, przewodniczył jej metropolita warmiński abp Józef Górzyński. W Eucharystii wzięli udział również ks. kard. Stanisław Dziwisz oraz metropolita krakowski abp. Marek Jędraszewski, który na początku w swoim przemówieniu powitał wszystkich przybyłych duchownych, przedstawicieli władz państwowych i uczelni, a także zgromadzenia zakonne, poczty sztandarowe oraz wszystkich przybyłych.

Arcybiskup Józef Górzyński w homilii pouczył nas o tym, że kluczem do poznania Boga, siebie oraz świata jest miłość, przypomniał nam podstawę i fundament naszego życia, jakim jest przykazanie miłości. Mówił też o tym, iż prawdziwym zagrożeniem dla współczesnego człowieka nie jest wirus czy kryzys ekonomiczny, lecz brak poznania Prawdy i grzech. Na koniec zachęcił wszystkich zebranych do samowychowania, które nie jest tylko zdobywaniem wiedzy i nabyciem dobrych manier, ale przede wszystkim przemianą duchową.   

Po zakończonej Eucharystii na placu przed ołtarzem odbył się koncert kwartetu akordeonowego. Poprowadził go nasz ojciec Ireneusz Wybraniak. 

Liturgicznym zakończeniem naszego świętowania były uroczyste nieszpory o godz. 16:30, a po nich procesja wraz z odśpiewaniem Litanii Loretańskiej. Liturgii przewodniczyli nasi sąsiedzi, ojcowie augustianie.