Zakończenie roku jubileuszowego z okazji 750 rocznicy śmierci bł. Euzebiusza

Zakończenie roku jubileuszowego z okazji 750 rocznicy śmierci bł. Euzebiusza

W święto bł. Euzebiusza z Ostrzyhomia (20 stycznia) zakończyliśmy rok jubileuszowy 750. rocznicy jego śmierci. Pandemia, która zaskoczyła wszystkich, utrudniła zrealizowanie całego zaplanowanego programu związanego z jubileuszowym świętowaniem. Chcieliśmy w jakiś sposób uczcić ten ważny dzień, dlatego w seminarium zorganizowaliśmy sympozjum naukowe poświęcone całkowicie naszemu założycielowi.

O godz. 10:30 pierwszy wykład rozpoczął o. Marek Nowacki, przeor włodawskiego klasztoru, który podjął temat pt. Co wiemy o bł. Euzebiuszu? Życie – Kapłaństwo – Misja. Podczas swojej prelekcji przedstawił fakty historyczne dotyczące bł. Euzebiusza i przypomniał, iż jest on postacią wciąż nieodkrytą – mało o nim wiemy – między innymi dlatego, że wiele dokumentów z XIII wieku zaginęło lub zostało zniszczonych.

Następnie głos zabrała pani Karolina Kalinowska, autorka powieści historycznej o bł. Euzebiuszu Boży płomień. Podzieliła się ona z nami swoim duchowym doświadczeniem wstawiennictwa tego węgierskiego mnicha i prezbitera oraz podziękowała nam, paulinom, za to, że dzielimy się z wiernymi swoją relacją z Bogiem, z którym spotykamy się w pustyni swego serca.

Ostatnią częścią naszego spotkania na auli był panel dyskusyjny, któremu przewodził o. dr hab. Michał Legan. Wzięli w nim udział pan Grzegorz Górny oraz pan Marcin Jakimowicz. W swoich wypowiedziach nawiązywali oni do życiorysów św. Pawła Pierwszego Pustelnika i bł. Euzebiusza i próbowali z nich wyciągnąć naukę, którą można byłoby zastosować w aktualnych czasach. 

Centralnym punktem tego dnia była Eucharystia sprawowana w bazylice pod przewodnictwem o. Piotra Łozy, definitora generalnego. W homilii ojciec nawiązał do drogi powołania naszego założyciela i zachęcił nas, abyśmy w tym szczególnym dniu również zastanowili się i przypomnieli sobie nasze pierwsze spotkania z Panem i zakonem.

Błogosławiony Euzebiusz jest wzorem nie tylko dla swoich duchowych synów, ale dla każdego, kto pragnie miłować Pana oraz swoją ziemską ojczyznę. Uczy nas, jak zapierać się samych siebie, abyśmy mogli ciągle podążać za wezwaniem Boga.

Zakończenie roku jubileuszowego z okazji 750 rocznicy śmierci bł. Euzebiusza
GALERIA