Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych

Uroczystość Wszystkich Świętych stanowi jeden z najradośniejszych dni w kalendarzu liturgicznym. Właśnie tego dnia Kościół wspomina osoby, których życie zwieńczyło się wypełnieniem obietnicy danej nam przez Jezusa Chrystusa, obietnicy wiecznego Jeruzalem. Jest to dzień dający nadzieję, a zarazem przypominający nam o powszechnym powołaniu do świętości. Z tą świadomością nasza wspólnota seminaryjna wraz z ojcami i braćmi konwentu skałecznego rozpoczęła ten ważny dzień od wspólnej Eucharystii. O godzinie 18:00 odśpiewaliśmy uroczyste nieszpory skomponowane przez konfratra naszego zakonu śp. dr Mariana Machurę. Po zakończeniu Liturgii Godzin odprawiliśmy nabożeństwo za zmarłych połączone z procesją do krypty pod Bazyliką, w której spoczywają zasłużeni twórcy kultury polskiej oraz zakonnicy paulińscy.

Następnego dnia wspominaliśmy wszystkich wiernych zmarłych. W tradycji polskiej ten dzień nosi również nazwę ,,dnia zadusznego” albo po prostu ,,zaduszek”. Nierozłącznym elementem tego wspomnienia jest nawiedzenie grobów naszych bliskich oraz modlitwa za nich. W tym czasie Kościół szczególnie zachęca nas do autorefleksji, do zatrzymania się i zadania sobie ważnych pytań, jak np.: Czy dobrą drogą idziemy? Czy nasze życie ma sens? Jakie miejsce w moim sercu ma Bóg?

We wspólnocie uczciliśmy ten dzień żarliwą modlitwą, powierzając w niej tych, którzy poprzedzili nas w odejściu z tego świata. O godzinie 18:30 po różańcu oraz Liturgii Godzin zgromadziliśmy się na Eucharystii w Krypcie Zasłużonych, co zdarza się w tym miejscu tylko RAZ do roku; przewodniczył jej i homilię wygłosił przeor o. Grzegorz Prus. Schola gregoriańska naszego seminarium ubogaciła Liturgię poprzez wykonanie specjalnie przygotowanych na ten dzień utworów.

161,Uroczystość Wszystkich Świętych
GALERIA