Dzień skupienia - 14.01.2018

Dzień skupienia - 14.01.2018

Dzień 14 stycznia jest bardzo ważny dla naszej paulińskiej wspólnoty rozsianej po całym świecie ponieważ jest to dzień przygotowania do uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, jest to dzień postu i refleksji nad naszym powołaniem. Atmosferze wyciszenia i skupienia towarzyszy dzień skupienia. W tym miesiącu był on prowadzony przez ojca dr hab. Józefa Augustyna- jezuitę, wykładowcę pedagogiki i życia duchowego, redaktora naczelnego: „Życia duchowego” oraz Pastores”, znakomitego rekolekcjonistę oraz autora licznych publikacji dotyczących duchowości i pedagogiki chrześcijańskiej .

Nasz dzień skupienia rozpoczęliśmy modlitwą brewiarzową i odśpiewaniem hymnu do Ducha Św. Później nastąpiła konferencja dotycząca życia wspólnotowego- tak ważnego dla naszej paulińskiej wspólnoty ponieważ, mimo że czerpiemy z duchowości pustelniczej  żyjemy we wspólnotach co też jest elementami naszej formacji ludzkiej i zakonnej. Druga konferencja, poprzedzona Godziną Czytań, dotyczyła formacji a w zasadzie powrotu do naszego pierwszego „pragnienia”- tego które nas zjednoczyło w wspólnocie paulińskiej i odpowiedzenia sobie na pytanie- do czego ja tak naprawdę dążę.

Po południu była możliwość adoracji a o godzinie 17:00 zgromadziliśmy się w bazylice na Skałce aby odśpiewać pierwsze nieszpory z Uroczystości Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika. Po nich nastąpiła Msza Święta połączona z nowenna do naszego patriarchy. W wygłoszonej homilii ojciec Józef zwrócił uwagę na cenę miłości bowiem każde powołanie jest powołaniem opartym na tej cnocie. Niezależnie czy żyje ktoś w związku małżeńskim czy za murami klasztoru miłość ma stanowić sens naszego życia ale miłość która nic nie kosztuje nie jest miłością. Dał temu przykład Św. Paweł który za swoja miłość czyli pragnienie poznania Pana  poniósł cenę najwyższą – oddał swoje życia zasługując tym samym na „białe męczeństwo” jak w późniejszych wiekach było nazywane życie pustelnicze i zakonne. 

Dzień skupienia, jak już wspomnieliśmy, przygotowywał nas do dorocznej uroczystości Św. Pawła Pierwszego Pustelnika w czasie której ojcowie i bracia przed ołtarzem naszego Patriarchy ponawiają swoje śluby zakonne. Bardzo ważna dla nas jest też jutrzejsze święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Pustelników- Matki i szczególnej Opiekunki naszego zakonu. W tym dniu każdy z nas ponawia swoje przymierze z Maryja oddając się jej całkowicie oraz powierzając nasz zakon. Dziękujemy za wygłoszony nam dzień skupienia oraz za wszystkie modlitwy kierowane w naszej intencji oraz zapraszamy do wspólnego przeżywania dzisiejszej uroczystości.

Dzień Skupienia
GALERIA