Schola liturgiczna

Schola liturgiczna

Schola Liturgiczna

Wyższego Seminarium Duchownego Zakonu Paulinów1. Po pierwsze: Bóg!

       To właśnie On jest pierwszym i podstawowym powodem naszych spotkań. Bóg pozwala nam gromadzić się, by śpiewać ku Jego chwale. Nasza Schola Liturgiczna spotyka się trzy razy w tygodniu na próbach, podczas których przygotowujemy nasz repertuar. Każde spotkanie rozpoczynamy modlitwą, którą kontynuujemy poprzez śpiew.

2. Po drugie: Wspólnota!

 

 Schola Liturgiczna WSD  Zakonu Paulinów na krakowskiej „Skałce” liczy aktualnie 10 braci:

1. br. Ignacy Nimpa

(kurs IV)

2. br. Martin Gajarský

(kurs IV)

3. br. Jakub Napierała  -  kantor

(kurs III)

4. br. Jeremy Santoso

(kurs III)

5. br. Juraj Tirpak

(kurs III)

6. br. Adam Turczak-Linsztet  -  główny kantor

(kurs II)

7. br. Maximilian Riedel

(kurs II)

8. br. Janusz Brzóska  -  kantor

(kurs II)

9. br. Wawrzyniec Głogowski

(kurs I)

10. br. Mihael Dragun

(kurs I)

                                  

        Scholę prowadzi pan Marcin Wasilewski-Kruk. Dyrygent, wokalista, pedagog. Ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie na Wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Muzyki Kościelnej. Wieloletni wokalista Capelli Cracoviensis. Współtwórca Collegium Zieleński, zespołu założonego w celu nagrania wszystkich dzieł Mikołaja Zieleńskiego oraz propagowania jego twórczości. Założyciel i kierownik muzyczny Scholi Gregoriańskiej Katedry Wawelskiej. Współtworzył Chór Mieszany Katedry na Wawelu. Od 2012 roku przewodniczy Scholi Gregoriańskiej Zakonu Paulinów w Krakowie. (więcej na: http://www.liturgia.dominikanie.pl/marcin_wasilewski_kruk.html)

  

3. Co śpiewamy?

 

         Do 2015 roku Schola nazywana była „Gregoriańską”. Dziś mówimy już o Scholi Liturgicznej. Skąd ta zmiana? Od początku istnienia Scholi główną część jej repertuaru stanowił Chorał Gregoriański. Bracia poznawali oraz ćwiczyli śpiewy, które należą do tych bardziej lub mniej znanych.

Msze Gregoriańskie:

Missa I

Missa IV

Missa VII

Missa IX

Missa XI

Missa XII

Missa XVII

Missa XVIII


Poza tym różne pieśni, np.:

- eucharystyczne ( Ave Verum, Adoro Te Devote czy O Salutaris…);

 - maryjne (Ave Maria, Ave Maris Stella, Stabat Mater), itp. Staramy się dobierać pieśni w taki sposób, by ich treści korespondowały z przeżywanym aktualnie okresem liturgicznym (np. czas wielkanocny:  Regina Caeli, O filii et filiae, itd.)

       Obecnie Schola Liturgiczna poszerza swój repertuar o pieśni wielogłosowe, na przykład Chrystus Pan zmartwychwstał (układ 3-głosowy), Magnificat (układ 4-głosowy). Aby jednak zaznaczyć, że śpiew gregoriański zajmuje czołowe miejsce, przywołam wydarzenia ubiegłego roku akademickiego 2014/2015. Podczas dwóch sesji nagraniowych udało się odtworzyć stary chorał, Liturgię Godzin z tekstami o św. Pawle Pierwszym Pustelniku, Patriarsze Zakonu Paulinów. Tytuł płyty  O Pater venerabilis (O Ojcze czcigodny) to słowa jednej z antyfon tego oficjum.

       Schola Liturgiczna aktualnie śpiewa podczas Mszy seminaryjnych w każdy piątek. Jeżeli jednak jest w Was pragnienie, by usłyszeć nas na żywo, to zapraszamy do Bazyliki Skałecznej w każdą niedzielę na Eucharystię o godzinie 9.00, sprawowaną w języku łacińskim oraz na Nieszpory (także w niedzielę) na godzinę 17.00.

 

4. Patrząc w przyszłość…

       Bracia śpiewający w Scholi poświęcają dużo czasu na próby. Chcemy nieustannie się rozwijać. Chcemy, by nasz śpiew pomagał Wam przeżywać Świętą Liturgię, byście mogli jeszcze pełniej uczestniczyć w życiu Kościoła.

 Pamiętajcie o nas w swoich modlitwach
Zamówienia płyt i informacje pod adresem:

seminarium.paulini@gmail.com